Horgászat Balatonon

Hol érdemes horgászni?

HorgászatBalatonmáriafürdő kikötőjének mindkét mólója kedvelt horgászhely, különösen a tavaszi csapadékos időben sok itt a hal. A befolyó víz hordaléka vonzza a harcsákat. A strandtól nyugatra húzódó partszakaszról ponty, kárász, és keszegféle, etetésre amúr is fogható. Kellemes horgászhely a Csicsrgő-félsziget partszakasza.

Balatonkeresztúron a 7-es főútvonalról is jól megközelíthető a Nyugati övcsatorna, amely szintén kiváló horgászhely, a helyiek által jól ismert és kedvelt terület.

Balatonberény. A közelben van a Zala folyó torkolata. Térsége a tó legjobb harcsázó és süllőzőhelye, ám csak csónakból lehet itt horgászni. Harcsa fogása nyáron, pontyé novemberig a legvalószínűbb.

Kis-Balaton. A Zala folyó torkolati szakaszán a vasúti hídtól a Balatonig, a Kányavári-szigeten, a Hévíz-csatorna(Egyesített Övcsatorna)keleti partján, Fenékpusztán a zalavár-zalaszabari út két oldalán van lehetőség horgászásra. Az I. tározó kárászban gazdag, a Zala befolyásánál csuka fogható, a Kányavári-szigetnél fenekezéssel ponty fogására van esély.

Balatonszárszó partját a park kivételével szinte teljesen beépítették.a strand területe és a nádasok menti víz alkalmas fenekezésre. A nyílt vízi horgászás a marásvonal környékén(ahol a stégek sorakoznak) lehet eredményes.halban gazdag a Nagy-metszés torkolata, ahol a befolyó hordalékra sereglenek a halak. Jó horgászidő április, május és csapadékos idő után.

A Balatonszemesi hajókikötő mólója az egyik legjobb pontyozóhely. A tevaszi felmelegedés idején a keszegek, a pontyok, angolnák kedvelt tartózkodási helye. A nyári melegben a mélyebb víz felé húzódnak, de a viharos hullámok besodorják őket a kikötőbe, s fenekezővel horgászhatók. A kikötőtől keletrea nádasnál pontyra és keszegre érdemes horgászni.a Tetves-patak torkolatának környéke nagyobb vízhozam esetén kitűnő horgászhely. A befolyás vonalában a parttól mintegy 1200m-re mesterséges akadó kedvez a halfogásnak. A Vízház-patak torkolata is jó horgászhely.

Balatonlelle.a szabad strandon elő-és utószezonban van lehetőség horgászásra. A hajóállomás mólói melletti sekély víz keszeg és ponty fogására alkalmas. A kövezéseknél horogra akadhat angolna.

Balatonboglár. A Platános park előtti és a mólók menti sekély víz fenekezésre alakalmas. A nádfoltok környéke is sikeresen horgászható.

Fonyód. A kikötő sekélyebb részein fenekezéssel, mélyebb részein úszózással pontyot, dévért, balint foghatnak. a Fonyódi-árok torkolata kiváló horgászhely. A kikötőtől nyugatra a kempingig akadók sora található, a külső vonalukban vannak a stégek. Ősszel lehetőség van csónakból, vitorlásból horgászni tapasztalt horgász segítségével.

Balatoni halfajták

A Balatonban 41 halfaj él. A leghíresebb a fogassüllő, köves tófenéken érzi igazán jól magát.az 1 kg-nál nagyobb példányt nevezik fogasnak. Áprilisban ívik, amikor a víz hőmérséklete eléri a 10-12 fokot. Nem a sekély, inkább a 2-3 m mély vizet kedveli. Itt rakja le ikráit is, melyet a hím napokig őriz.

Mióta a Balatonban kevés a hínár, a pontyállomány erősen megcsappant. A hínárfélék csökkenésével ívóhelye beszűkült. Ezért a pontyot mesterségesen is telepítik.

A balatoni horgászok horgára leginkább keszeg akad. Ez a halfaj íváskor a parti helyeket keresik fel. Ikráik a kövekhez tapadnak A kárászfajok is szaporodóban vannak.

Parti zónában ívik a csuka is.

A Balaton legnagyobb testű hala a harcsa, ragadozóhal.

Az angolnát a 60-as években kezdték betelepíteni. Ragadozó hal, húsa ízletes. Kárt is okoz, felfalja az ikrákat.

A Magyar Tenger egyik legősibb hala azonban a garda, a pontyfélék családjába tartozik. Teste karcsú, ezüstös, kb 20-25 cm. A garda nagy csapatokban az ösz végén ér - mélyebb vizet keresve-a tihanyi-kútba, vagy annak környékére.a gardarajok lila színűre "festik" a vizet.

A busát az algák kiszűrése miatt telepítették be a Távol-Keletről. Még 50 kg-ot is elérheti a súlya. A növényevő amúr véletlenül, a zalaszentgróti halastavakból került a Balatonba.

A horgászatról

Mióta horgászunk?

A magyarországi sporthorgászat angol mintára a 19.században kezdett tért hódítani. Az első egyesületek a 20.század elején alakultak.

Hol lehet a legeredményesebben horgászni?

A halak élőhelyei a parti öv, a nyílt víz és a vízfenék.

Horgászok számára a partnak 3 fontos területe van:

Az északi part nádasokkal szegélyezett része, a somogyi homokföveny, és a többnyire hirtelen mélyülő, nagyrészt mesterségesen kialakított köves part.

A nagyobb halak - pl. ponty - azonban csak átmenetileg tartózkodnak nádasban. De miért van ponty a nádasban? Nem ívni jár oda, mert ott nincs puha növényzet. A nádasok vize nem friss, ami szintén feltétele sikeres szaporodásuknak. Táplálkozni jár oda, mert a nádasban mindig található csiga, bogarak lárvája és kukorica. Ezért van esélye a nádi horgászatnak, hiszen a kukoricával rendszeresen ellátott helyre visszatér a hal. A nádi horgászat hagyományos eszköze volt a bambusznád bot, melyet már kiszorítottak a modern horgászbotok. A frissen kivágott bambusznádat egy évig padláson szárították, ezután tűz felett egyengették. Addig kellett hevíteni, amíg a bambusznád zsugorodása be nem fejeződött.

Legendás halfogóhely a Tihanyi-kút, mely a kompkikötő nyugati mólójánál kezdődik, a parttól befelé hatvan méterre húzódik egy 100m széles, 900m hosszú keleti irányban lassan emelkedő árok. Itt fogják a legtöbb harcsát.

Gréta Tours Utazási Iroda © 2006-2020